Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi


Kilo Verildikten Sonra Güçlendirme Rejimi

Ortalama süre : Verilen kilo başına on gün

Süresi kesin olarak verilen her kilo için on gün hesabıyla belirlenen, vücudun hızla zayıfladıktan sonra son derece yüksek olan kilo alma eğilimini engellemeye odaklı ve ulaşılan kilonun korunmasına yönelik pekiştirme süreci uygulanıyor.

İlk zaferden sonra, Dukan Diyeti’nin asıl amacı, beslenmeyi yalnızca ana besinlerle sınırlayan ve kilo vermenin önemini unutmadan, geriye alınmasını önleyen daha barışçıl evresine geçiyoruz.

Zayıflama süreci boyunca ve rejim sürdükçe giderek daha belirgin olarak, metabolizma direnç gösterir. O zamana dek depoladığı enerji kaynaklarının tüketilmesini önlemek için kalori tüketimini en aza indirerek ve özellikle de, tüketilen tüm gıdalardan sonuna kadar faydalanarak tepki verir.

Zafer kazandığını sanan kilolu kişi daha sonra kendini bir uçurumun kenarında ve verdiği kiloları yeniden almak için doğru zamanı bekleyen vücuduyla bulur. Rejimin başlarındayken bolca yemenin pek fazla etkisi olmayacakken, sonlarında beraberinde çok ağır sonuçlar getirecektir.

İşte bu nedenle, diyetin başlangıcı daha zengin ve ödüllendirici, ancak kilo vererek hareketlenen metabolizmanın kendini toplanmasını riske girmeden beklemek üzere çeşit ve miktarı sınırlanmış besinlere dayanır.

Bu nedenle, günde iki dilim ekmek, bir porsiyon meyve ve peynir, haftada iki porsiyon karbonhidrat ve özellikle haftada iki ödül yemeği bu aşamaya dahil edilmiştir.

Koruma kısmının bu ilk bölümünün amacı, son derece muhtemel ve zayıflama rejimlerinin çoğunun en büyük başarısızlık nedeni olan, kaybedilen kiloların çabucak geri alınmasını önlemektir. Ekmek, meyve, peynir, bazı nişastaların ve bazı yemeklerin programa alınması, belirli bir düzenin oturtulması ve kesin tavsiyelerle yoldan çıkmayı önlemek için gereklidir. Verilen kiloyu korumanın ilk aşaması budur.

Süresi, verilmiş kilo miktarının büyüklüğüyle bağlantılı olarak, her kilo başına 10 gün üzerinden kolayca hesaplanır. Bu geçiş rejiminin süresi, verilen kiloya bağlı olarak hesaplanır. Vermiş olduğunuz her kilo için 10 gün diyeti temel alarak, diyeti ne kadar sürdürmeniz gerektiğini belirlersiniz. Eğer 20 kilo verdiyseniz 200 gün daha bu diyeti sürdürmeniz gerekmektedir.

Güçlendirme evresinde tüketebileceğiniz besinler:

 • Proteinler ve Sebzeler (seyir evresindeki dönüşüm kuralına uymak zorunda değilsiniz, protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz)
 • Günde Bir Porsiyon Meyve (günde bir porsiyon meyve ölçüsünü aşmamak kaydıyla; muz, üzüm, kiraz ve kuruyemişler dışında bütün meyveleri tüketebilirsiniz)
 • Günde İki Dilim Tam Tahıllı Ekmek
 • Günde Bir Porsiyon Peynir (hamuru pişmiş cinsten her türlü peyniri yiyebilirsiniz, örneğin; eski ve taze kaşar, gouda cinsleri, Hollanda peyniri. Mayalanmış peynirler yasaktır. Önerilen miktar ise günde 40 gramdır)
 • Nişastalı Gıdalar (güçlendirme evresinin ilk yarısında haftada bir öğün, ikinci yarısında haftada iki öğün nişastalı gıda)

Hamur İşleri
Mısır Unu, Kuskus, Yoğurt veya Tam Buğday
Mercimek
Pirinç ve Patates
Kuzu Budu

 • Ödül Yemeği (güçlendirme evresinin ilk yarısında haftada bir öğün, ikinci yarısında haftada iki öğün ödül yemeği)
 • Güçlendirme evresi boyunca günde 2 Yemek Kaşığı Yulaf Kepeği kullanılmalıdır.

Haftada Bir Gün Saf Protein

Bu evreye ilave edilen ek gıdalardan dolayı rejimin daha etkili olması açısından haftada bir gün olmak üzere saf protein rejimine devam edilir. Bu bir günlük saf protein rejimine devam etmeniz güçlendirme dönemi için motor görevi görecektir.

Güçlendirme evresinde günde 25 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Bu süre önerilen en az süredir.

Kaynak : Dukan Diyeti Kitabı

NOT : Sitemiz Dukan Diyeti ile ilgili özet bilgiler içermektedir. Bu bilgiler Dukan Diyetine başlamak için yeterli değildir. Dukan Diyetini en doğru şekilde uygulamak istiyorsanız Dukan Diyeti Kitabını mutlaka temin etmelisiniz.

Yorumlar

 1. serpil kara says:

  slm ben dukan rejimini duyana kadar bir çok rejim denedim ama her defasında geri fazlasıyla aldım şimdi dukan yapıyorum fakat kitabını alamama rağmen internet üzerinden yaptığımız anketi pek doğru yapamadığımı düşünüyorum çünkü anketten gelen sonuca göre benim istediğim kiloya haziran 5 de ulaşmış olmam gerekiyor vede en sonuncu evreye geçmem lazım ben artık aynı kiloda kaldım veremiyorum ve canımda çok tatlı ve hamurişleri istiyor sabretmeğe çalışıyorum bazende tadına bakıyorum 3,5 ayda 9 kilo verebildim 86 kilo ile başladım birde korkutanlar var senin kasların eriyordur diye insan neye inanacağını bilemiyor kilo verdim diye sevinsemmi yoksa kaslarım eriyor diye üzülsemmi bilemiyorum beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşkkürler :)

  • Corro says:

   Dukan diyetinin en güzel tarafı kasların erimemesi. Aç kalarak zayıfladığınızda vucut ilk olarak kasları eritir her 1 gr kas 3 gr su tutar bi hafta açlık diyeti yapsanız çok hızlı kilo verirsiniz. Dukanda açlık yok ve sürekli protein alımı var sporcularada gayet uygun bir diyet. Kas oluşumundaki temel madde protein ve aminolar bu da kırmızı etde en yüksek oranda zaten.

 2. Türkan orman says:

  Merhabalar bütün başları kiloya la derte olan dostlar.ben de kilo sorunu olan biriyim.bu yaz sonunda bütün diyet ve diyetisyenler i deneyip ve hep kilo verip alan biri olarak en sonuda bu kadar diyet listelerini denedin birde Dukan diyeti yapmaya kara verdim,ve de çok da iyi Et’im gayet güzel giti10 kilo da verdim Yanlız benim sorunum formun sonucuna güre 5Ayda benim 15 kilo vermem lazımdı ama ben 6ayyapmama rağmen 10kilo verdim bunun sebebini öğrene bilirmiyim.şimdiden Çok Teşekür ler:Not Denemek isteyip düşünenler varsa lütfen denesinler kilo vermek en güzel KEYiFtir bana güre bu arada tahlierimede baktırdım gayet iyi çıktı sonuçlar bu konuda tereddütleri olan varsa durmasın haydi Diyetttttttt:)

 3. sibel akbulut says:

  ◾Proteinler ve Sebzeler (seyir evresindeki dönüşüm kuralına uymak zorunda değilsiniz, protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz)
  diye yamışsınız,biraz açıklayabilirmisiniz yani haftada bir gün saf protein olacak şekilde sebze ve proteini seyir evresinden ne kadar farklı olarak yapmamız gerekiyor?

 4. ozlemakcın says:

  Merhaba,ben 1 hafta önce güçlendirmeye geçtim,kilomu koruyorum,ama canım hep karbonhidratlı gıdaları istiyor.Verdiğim 16 kiloyu almaktan korkuyorum,karbonhidrat açlığım,eklenen gıdalara karşı vücudun tepkisi olabilir mi,kendimi kontrol edememekten korkuyorum..

Yorum Yap

*